Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Doradztwo w sprawie kont bankowych, pożyczek, podatków, pomysłów na własny biznes;

MężczyznaPostNapisane przez ramzes11 » 22 paź 2011, 09:28 Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Witam. W styczniu wracam do polski i mam w związku z tym pytanie jak mam się rozliczyć w Polsce z dochodów z pracy w UK . Pracuje tutaj od sierpnia przez agencję a w styczniu wracam do Polski. Co muszę załatwić zanim wyjadę z UK?

ramzes11
Raczkujący
 
 
Posty: 72
Dołączył: 8 cze 2011, 14:54
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 23 paź 2011, 06:03 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Jeżeli DO sierpnia pracowałeś w Polsce, to musisz złożyć normalnego PITa. Uzyskany tutaj dochód podajesz w pozycji "przychód uzyskany za granicą" czy coś takiego.
Nie zapłacisz od tego przychodu ani grosza podatku w Polsce, ALE ten przychód ma wpływ na próg podatkowy i opodatkowanie przychodów uzyskanych w Polsce.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2523
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 23 paź 2011, 12:14 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

a orietuje sie ktos jak to wyglada w sytuacji jesli np. wraca ktos po tam 20 latach i udalo mu sie zaoszczedzic powiedzmy 50-60 tys funtow i co wtedy z tymi pieniedzmi musi od nich zaplacic w Polsce podatek? Jak to wyglada???

Guest
 
 

PostNapisane przez Razor » 23 paź 2011, 12:24 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Witam . Wlasnie zachodze w glowe po co chcesz sie rozliczac i informowac urzad podatkowy o tym ze byles za granica i zarobiles pieniadze????To sa Twoje ciezko zarobione pieniadze , tutaj placisz podatek , tutaj placisz skladki na ubezpieczenie tutaj zyjesz?Wiec bez obrazy po co?Za duzo zarabiasz?W/g mnie rozlicz sie w Pl tylko za okres jaki pracowales w PL i za dochody w PL. Osobiscie znam osobe ktora chciala byc wporzadku i sie rozliczyla - w skrocie to byl blad:( . Co musisz zalatwic przed powrotem do domu ? Napewno jesli masz np . abonament na tel dopilnuj by wszystkie rachunki byly zaplacone , musisz zgloscic w HMRC ze wyjezdzasz dostajesz do wypelnienia papiery razem z papierami na zwrot podatku , zamknac konto w banku no chyba ze HMRC wysle Ci czek na zwrot podatku i konto masz darmowe , jest masa jeszcze innych spraw do zalatwienia ale to dluga bajka zalezy od wielu czynnikow . Mam nadzieje ze pomoglem.Pozdrawiam serdecznie

Razor
 
 

MężczyznaPostNapisane przez ramzes11 » 23 paź 2011, 14:38 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Znajomy powiedział że powinienem dostać jakiś zwrot ponieważ mieszczę się kwocie wolnej od podatku i powinni mi zwrócić co mi teraz zabierają. Tutaj nie mam żadnych abonamentów ani nic na siebie a konto bankowe mam bezpłatne. Czy potrzebuje jakieś papiery z agencji? Czy mogę prosić o dokładniejsze informacje co zrobić od początku do końca aby się rozliczyć?
W polsce nie miałem problemów ponieważ dostawałem od pracodawcy list z zarobkami i się rozliczalem. A tu co mam robić? Proszę o pomoc

ramzes11
Raczkujący
 
 
Posty: 72
Dołączył: 8 cze 2011, 14:54
Reputacja: 0
Neutralny

PostNapisane przez Razor » 23 paź 2011, 17:51 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Zgadza sie dostaniesz zwrot podatku za okres w ktorym pracujesz :))chyba ze przekroczysz kwote wolna od opodatkowania?6375 funtow - zalezne jeszcze jaki masz kod podatkowy?Jesli masz BR oddadza Tobie wszystko co zabrali:))Jak skonczysz prace dla Agencji popros P45 lub P60 ze rezygnujesz z pracy chyba jest P45 tam bedziesz mial wyszczegolnione dochody oraz podatek oraz e/w zwrot:)Polecam zrobic z 4 ksero:))Z tym papierkiem idziesz do HMRC w centrum Bham wypisujesz papierek oddajes Pani wraz z orginalnym P45 i czekasz na zwrot podatku do 12 tygodni:))przy okazji wypelnij papiery wyjazdowe z uk nie pamietam teraz numeru ale hmr beda wiedzieli .Przy wypisywaniu zwrotu zaznacz ze wracasz do PL i tam mozesz podac adres lub jesli masz kogos zaufanego tutaj ( swoj obecny adres) podaj tutaj.Konto jesli masz bezplatne na wszelki wypadek zostaw sobie 5 funa na koncie jesli nie chcesz zamykac - moze Ci sie przydac do realizacji czeku:))jesli nie masz tutaj nic na siebie wystarczy reasumujac:
P45 od pracodawcy na koniec pracy
Rozliczenie podatku
Wypelnienie papierow wyjazdowych z uk
Realizacja czeku:))
Zamkniecie konta
I jestes wolny:))Powodzenia w PL oby wszystko sie ulozylo.Pozdrawiam serdecznie

Razor
 
 

MężczyznaPostNapisane przez ramzes11 » 23 paź 2011, 18:38 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

A nie da rady się z tego rozliczyć w polsce? Po skończeniu pracy zależy mi na jak najszybszym powrocie do polski.
Mój tax code to W1747L więc jak z tym zwrotem? Progu wolnego od podatku nie przekroczę.

ramzes11
Raczkujący
 
 
Posty: 72
Dołączył: 8 cze 2011, 14:54
Reputacja: 0
Neutralny

PostNapisane przez Razor » 23 paź 2011, 19:36 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Wybacz pierwszy raz slysze o takim tax cod ?1747 L ? W tym momecie nie wiem jak Ci pomoc.Nie slyszalem by ktos rozliczal sie z Polski - generalnie wszyscy ktorych znam rozliczali sie przed wyjazdem.Musisz popytac madrzejsze glowy.Powodzenia

Dodano: -- 23 paź 2011, o 20:49 --

zraza zaraz napisales 1747 L czy 747L?

Razor
 
 

PostNapisane przez nicegirl » 23 paź 2011, 21:41 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

No i własnie... Razor, Ty zawsze wiesz ... wszystko .... tylko nie to co trzeba !!!! ale rady zawsze masz !!! pfff...

nicegirl
 
 
Góra
-2

KobietaPostNapisane przez Luiza » 23 paź 2011, 22:21 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Razor napisał(a):zraza zaraz napisales 1747 L czy 747L?

W1 747L.
Zjadł spację.
W1 (week one), ale to nieistotne jest. Liczy się jak samo 747L do rozliczenia.
Avatar użytkownika
Luiza
Wtajemniczony
 
 
Posty: 1911
Dołączyła: 14 mar 2008, 23:27
Reputacja: 71
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 24 paź 2011, 06:32 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

xxxx napisał(a):a orietuje sie ktos jak to wyglada w sytuacji jesli np. wraca ktos po tam 20 latach i udalo mu sie zaoszczedzic powiedzmy 50-60 tys funtow i co wtedy z tymi pieniedzmi musi od nich zaplacic w Polsce podatek? Jak to wyglada???

Podatek od tego co odłożyłeś? Wątpię.
Jedyna rzecz na którą bym zwrócił uwagę, to termin przeprowadzki. W Polsce i Wielkiej Brytanii są przyjęte różne terminy rozpoczęcia/zakończenia roku podatkowego. Polska - styczeń/grudzień, WB kwiecień/marzec. Dlatego najlepiej jest wyprowadzać się pod koniec roku kalendarzowego. Dlaczego? W polskich zeznaniach podatkowych nie będziesz musiał uwzględniać zarobków z UK, gdyż w danym roku podatkowym ich nie miałeś :) Jeśli przeprowadzisz się do 31 grudnia.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2523
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez dorotajab » 24 paź 2011, 11:05 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

ramzes11 napisał(a):A nie da rady się z tego rozliczyć w polsce? Po skończeniu pracy zależy mi na jak najszybszym powrocie do polski.
Mój tax code to W1747L więc jak z tym zwrotem? Progu wolnego od podatku nie przekroczę.


nie da rady

jak sie rozliczysz tutaj to dostaniesz zwrot- w Poslce nikt Ci nie odda padatku z UK bo nawet nie placisz podatku za zarobki w UK.

musisz zrobic tak jak napisal Razor

to zajmie tylko chwile-
proszisz pracodoowace o P45
idziesz do HMRC w centrum
wypelniasz krotki druk
oddajesz pani
wychodzisz
jedziesz do POlski

jak przyjdzie czek wplacasz go(albo ktos ci wplaca) na konto angielskie

masz kase na koncie ;)

w Poslce rozliczasz sie z przychodow polskich- jak jestes uczciwy to wpisujesz kwote zarobiona za granica, z ktorej cie nie rozliczaja- ale dodaja do zarobkow polskich i na tej podstawie ustalaja prog podatkowy ktory to odliczaja od zarobkow w Polsce

czyli jak zalozmy twoj prog bedzie 20% i odliczaja to TYLKO od kwoty zarobinoej w POLSCE
Avatar użytkownika
dorotajab
Zaangażowany
 
 
Posty: 1109
Dołączyła: 11 paź 2006, 15:09
Lokalizacja: Great Barr
Reputacja: 151
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez ramzes11 » 24 paź 2011, 18:11 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Nie będzie problemu z tym aby która mi wypłacił czek na moje konto bankowe? A nie ma opcji aby bezpośrednio zrobili mi przelew na konto z HMRC?

ramzes11
Raczkujący
 
 
Posty: 72
Dołączył: 8 cze 2011, 14:54
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez dorotajab » 24 paź 2011, 18:15 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

wplacic czek na Twoje konto moze kazdy- idzie do banku i wplaca :) mozna to tez zrobic za pomoca maszyn wplacajacych, wiec tym bardziej kazdy moze wplacic. co do bezposredniego przelewu..raczej nie ma takiej opcji, ale moge sie mylic.
Avatar użytkownika
dorotajab
Zaangażowany
 
 
Posty: 1109
Dołączyła: 11 paź 2006, 15:09
Lokalizacja: Great Barr
Reputacja: 151
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez ramzes11 » 24 paź 2011, 19:04 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Znalazłem takie coś http://zielonalinia.gov.pl/default.aspx?docId=8489
Jest tam zawarta taka informacja: "Podatek zwracany jest przelewem na konto bankowe w Wielkiej Brytanii albo przekazem pocztowym – na adres podany przez wnioskodawcę w formularzu P85(S)." Czy to jest aktualna informacja?
Jest tam również że można się rozliczyć za pomocą formularza ze strony internetowej http://www.hmrc.gov.uk/cnr/p85.pdf
Jest w tym formularzu opcja do wyboru w jaki sposób chcemy otrzymać zwrot i jest opcja do zaznaczenia aby wpłacili na konto bankowe.
Czy ktoś może się do tego odnieść? Są to prawdziwe i aktualne informacje?

ramzes11
Raczkujący
 
 
Posty: 72
Dołączył: 8 cze 2011, 14:54
Reputacja: 0
Neutralny

Następna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do FINANSE